fbpx

Nový přístup – Samostatnost a soběstačnost domů

Home Aktuality Nový přístup – Samostatnost a soběstačnost domů
Modulární Školka

Vyhlášky o energetické náročnosti domů v české republice se letos zpřísnily, pojďme si tedy říct něco o požadavcích na výstavbu nově postavených budov. Hrají zde roli technologie, architektura a využití obnovitelných zdrojů.

Když rozdělíme domy dle energetické náročnosti, dojdeme k následujícím údajům:
Standardní domy – spotřeba tepla 120-150 kWh/m2 vytápěné
Nízkoenergetické domy – spotřeba tepla do 50 kWh/m2 vytápěné
Pasivní domy – spotřeba tepla do 15 kWh/m2 vytápěné
Nulové domy – spotřeba tepla do 5 kWh/m2 vytápěné

Pokud uvažujete o využití moderních technologií pro Vaši novou či existující stavbu, můžete se informovat o možnosti využití státních dotací, které Vám mohou pomoci i s polovinou nákladů. Začátkem podzimu 2022 jsou již dotace uzavřené, ale počítá se s jejich obnovením.

Jedna z technologií, které můžete využít je Fotovoltaika. O jejím využití je už obecně známo, jde u přeměnu slunečního záření na elektřinu. Jednotlivé fotovoltaické články se zapojují do větších celků, které se nazývají fotovoltaické panely.

Další technologií jsou tepelná čerpadla na principu vzduch-voda, která využívají elektřinu pouze z 1/3 a ze 2/3 využívají vzduch. Pokud chcete i jít cestou zateplování, můžete si již při výstavbě ohlídat zateplenou fasádu, využití kvalitních izolačních skel nebo zateplení střechy.

Rekuperaci zmiňujeme i v článku o našem novém dodavateli Hevolta. Je to efektivní způsob vytápění ale i přísunu čerstvého vzduchu do domu a udržování stabilní teploty. Rekuperace má celkově výborné benefity pro zdraví člověka.

Pokud Vás zajímá více informací o Využití těchto technologií ve Vašem bydlení či kancelářském a jiném zázemí, moc rádi se s Vámi potkáme v našem vzorovém domě.